In this section

The Selwyn Awards recognise the outstanding work and achievements of businesses, not-for-profit organisations and individuals who live or work within the Selwyn district.

Selwyn Awards 2021 Winners

Arts, Culture & Heritage

Category winner
Te Taumutu Rūnanga

Gold
Te Taumutu Rūnanga

Silver
CentreStage Rolleston
Malvern Community Arts Council
Rekindle
Selwyn Creative Network Trust
Selwyn Practicing Artists
The Hororata Community Trust

Bronze
Selwyn Community Choir

Business Resilience

Category winner
Global Bus Ventures (NZ) Ltd

Gold
Brenna Sincock Hearing
Busy Bumbles
Global Bus Ventures (NZ) Ltd

Silver
McLenaghan Contracting Limited

Bronze
Quickenberry Guesthouse
Ray White Town & Lifestyle
Tai Tapu Hotel Limited
Ti-ranga Aotearoa Group

Community Volunteering

Category winner
CentreStage Rolleston

Gold
Agnes Guda
Bellyful Selwyn
CentreStage Rolleston
Ellesmere Business and Promotions
Leeston Ambulance Station Volunteers
Te Ara Kākāriki Greenway Canterbury Trust

Silver
Brenna Sincock Hearing
Carol Gurney
Chris Allan
David Bennett
Donald Brown
Grant Clausen
Lincoln and Districts Community Care Association
Pauline Lay
Rolleston Men's Shed
Rolleston Toy Library
Selwyn Carseat Champions

Bronze
Amy Baynes
Chris O'Brien
Pilgrim Bandits New Zealand Charitable Trust
Rayhan Satriawan
Rupert Tipples
Selwyn Parenting Network
Sue Jarvis
The Regimental History Centre

Diversity & Inclusion

Category winner
Joshua Foundation

Gold
Birthright Canterbury Trust
Brenna Sincock Hearing
Busy Bumbles
Joshua Foundation
Selwyn Timebank
Waitaha School

Silver
Glenlothian Farm

Environment & Sustainability

Category winner
Global Bus Ventures (NZ) Ltd

Gold
Brenna Sincock Hearing
Ellesmere Sustainable Agriculture Incorporated
Global Bus Ventures (NZ) Ltd

Silver
Coleridge Rural Recycling Scheme
Intelligro
Kidsfirst Kindergartens Lincoln
ReCycle ReCreate
Sue Jarvis
The Fantail Trust

Bronze
McCarthy Contracting Ltd

Sport Leadership

Category winner
Selwyn Sports Trust

Gold
Andrea James
Selwyn Sports Trust

Silver
Selwyn Basketball Club - Selwyn Hawks
TM Dance World
Toby Doyle
Affinity Gymnastics Academy

Bronze
Broadfield Touch Rugby Club
Ellesmere Combined Netball Club

Startup Business

Category winner
PLAY! Drama Workshops

Gold
PLAY! Drama Workshops

Silver
Darfield Village Meats
Lani Law Limited
Lava Scooters
Magnitude Sports Ltd
Selwyn Connection Magazine
Selwyn Wine & Beer Festival Ltd
Affinity Gymnastics Academy

Bronze
FiresNThings Ltd
Old Fashion Egg Co
Sidekick Selwyn Limited
Smoke Rolleston
Taste of Kiwi
Yard Starter Rustic Furniture Hire

Tourism

Category winner
Ballooning Canterbury

Gold
Ballooning Canterbury
Melton Estate

Silver
Canterbury Astronomical Society
Casa Rossa Garden
Forest Lodge
Quickenberry Guesthouse
Season Tours & Travels NZ Limited
Alpine Jet Thrills Ltd

Young Achievers

Category winner
Paige Sullivan

Gold
Paige Sullivan

Silver
Erana Riddell
Ethan Richards-White
Connor Buckley

Bronze
Nathan Carter
Taylah Spicer

People's Choice

Category winner
Waitaha School